Вже вдруге поспіль лабораторно-практичне заняття з фахових дисциплін «Сільськогосподарські машини» та «Машиновикористання в рослинництві» відбулось на виїзді – у господарстві “Група Компаній Енселко”. Цього разу студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» Хмельницького національного університету відвідали базові підрозділи компанії, що розташовуються у селах Аркадіївці та Шевченко Хмельницької області. На підпорядкованих господарству земельних площах, власне вже було розпочато посів озимих зернових, тому предметом вивчення стали сівалки (посівні комплекси) для посіву зернових культур.
“Група Компаній Енселко” є одним із провідних господарств України, які для посіву зернових використовують посівні комплекси корпорацій HORSСH та PÖTTINGER. Тому для вивчення будови та особливостей експлуатації посівних машин, “Група Компаній Енселко” надала посівні комплекси HORSСH Pronto та PÖTTINGER terrasem. Взагалі посівні комплекси, лінійки Horsсh Pronto та PÖTTINGER terrasem характеризується гармонійним поєднанням надійності, простоти обслуговування та якості посіву, що і здобуло їм таку популярність серед аграріїв України. Що Horsсh Pronto, що PÖTTINGER terrasem – це цілий комплекс, який проводить передпосівну підготовка ґрунту, підготовку посівного ложа, сівбу і прикочування за один робочий прохід. Посівні комплекси ідеально готують грунт для посіву, утворюють дрібнозернисту структури ґрунту на високих робочих швидкостях, а регульований тиск на сошники забезпечує рівну схожість насіння при мінливих умовах, а також посівні комплекс мають відносно невелику власну вагу при великих об’ємах бункера.
Лабораторно-практичне заняття розпочали представники інженерної служби “Групи Компаній Енселко”, ознайомивши студентів з будовою та основними принципами роботи посівних комплексів та їх технічним обслуговуванням, а також операціями їх «калібрування».
Представники агрономічної служби підприємства, розповіли про технологію вирощування озимих зернових, оговорили глибинну залягання посівного матеріалу, норму висіву відносно дати висіву тощо.
В загальному, лабораторно-практичне заняття пройшло в дружній атмосфері, було надвизачайно інформативно-насичене та цікаве для студентів.
Наступного дня, перемістившись на базу машинно-тракторного парку агрокомпанії, що в селі Зіньків Хмельницької області, студенти отримали змогу ознайомитись з будовою та особливостями налаштування новинок посівної техніки компанії HORSCH – лінійкою сівалок точного висіву «HORSCH Maestro SW». Заняття для студентів провели вже випускники університету за спеціальністю 208«Агроінженерія» університету, випускники відкритого агроуніверситету «Open agro university» – Андрій Перникоза та Віталій Малащук.
Завдяки своїй унікальній точності дозування та закладення насіння сівалки Maestro можуть універсально застосовуватись для посіву різних культур. Концепція машин з окремим бункером великого обсягу – чудово зарекомендувала себе на практиці і є насправді унікальною та не має рівних. Дві нові альтернативні системи дозування від HORSCH дозволяють оптимально адаптувати машину до особливостей підприємства. У дозаторів нового покоління AirVac та AirSpeed схожа конструкція та схема дозування. Вони універсальні та дають можливість реалізувати пунктирний посів різних культур. Різні дозуючі диски дозволяють точний пунктирний посів кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків, сої, інших бобових культур, а також сорго та ріпаку. Система AirVac використовує, як принцип, вакуум, тобто насіння під впливом сили тяги повітря всередині дозатора присмоктується до дозуючого отвору диска. Система AirSpeed, навпаки, використовує надлишковий тиск, коли насіння під впливом стисненого повітря, що нагнітається, щільно притискаються до диска. В обох типах дозаторів використовується насіннєзнімач, що запобігає утворенню двійників, який не вимагає додаткового налаштування. Принципова відмінність між двома дозаторами – це спосіб подачі насіння від дозатора до місця закладення: в системі AirVac це вільне падіння насіння з закладенням в борозні за допомогою ролика/насінника або без нього. У системі AirSpeed відокремлена насінина підхоплюються потоком повітря, що нагнітається, і за принципом пострілу направляються в ґрунт (до посівного ложе). Закладення (притискання) насіння в посівному ложе проводиться в обов’язковому порядку за допомогою ролика-насінника (ролик притискає насінину у посівному ложе). Обидва дозатори контролюються сенсором, встановленим у трубці сошника, який може визначити як кількість насіння, що випадає, так і відстані між місцями їх укладання і в режимі реального часу інформувати оператора про якість посіву (наявність пропусків і двійників). Нове покоління дозаторів AirVac та AirSpeed серійно оснащується електричним приводом з можливістю індивідуального керування роботою кожної із секцій. Ця технологія дозволяє використовувати системи SectionControl, VariableRate та залишати незасіяною технологічну колію. При використанні технологічної колії можливе індивідуальне коригування густоти стояння в рядках праворуч і ліворуч від колії. Всі ці прогресивні можливості техніки дозволяють досягти неперевершеної точності посіву та економічності витрат матеріалів.
Фінальною «родзинкою» лабораторно-практичного заняття, стало вивчення будови та особливостей експлуатації трактора CASE QUADTRAC 600.
Безумовно, дякуючи керівництву “Групи Коипаній Енселко” та висококваліфікованим фахівцям агропкомпанії, студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» Хмельницького національного університету отримали неоціненний практичний досвіт з особливостей експлуатації, будови сучасної посівної техніки.
Колектив кафедри галузевого машинобудування та агроінженерії