Перейти до вмісту

Шевченко Ігор Аркадійович

доктор технічних наук, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України

Профілі в наукометричних базах:

Народився 30 березня 1961 р. у м. Мелітополь Запорізької області. Закінчив з відзнакою Мелітопольський інститут механізації сільського господарства (1983 р.).

Закінчив аспірантуру Московського інституту інженерів сільськогосподарського виробництва ім. В.П.Горячкіна (1987 р.). Кандидат технічних наук з 1987 р., спеціальність 05.20.01 – механізація сільського господарства.

Після закінчення аспірантури був направлений на роботу в Мелітопольський інститут механізації сільського господарства. Працював асистентом, старшим викладачем, доцентом кафедри “Сільськогосподарські машини” Мелітопольського інституту механізації сільського господарства (з 1994 р. – Таврійська державна агротехнічна академія). За сумісництвом керівник науково-дослідною лабораторією «Ґрунтообробні машини», в подальшому – НДЛ «Кероване землеробство».

З 1989 р. наукова співпраця із Варшавським інститутом будівництва, механізації та електрифікації сільського господарства (IBMER, Польща). Стажування в IBMER у 1997 р. із захистом докторської дисертації.

Доктор сільськогосподарських наук в області сільськогосподарської інженерії (dr hab, Польща) з 1998 р. Спеціальність 03.05 – сільськогосподарська інженерія.

З 1998 р. завідувач кафедри “Сільськогосподарські машини” Таврійської державної агротехнічної академії (з 2007 р. – Таврійський державний агротехнологічний університет). За сумісництвом директор Опорного пункту “Південно-Східний” НВО “Сільгоспмашсистема” із випробування та сертифікації сільськогосподарської техніки.

Докторську дисертацію за технічним напрямком захистив у 2002 р. в Національному аграрному університеті (м. Київ). Доктор технічних наук з 2003 р. Спеціальність 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.

Професор кафедри сільськогосподарських машин з 2003 р.

У 2007 р. призначено директором Інституту механізації тваринництва Національної академії аграрних наук України (м. Запоріжжя).

Член-кореспондентом НААН України обрано у 2010 р.

З 2012 р. виконував обов’язки заступника директора з наукової роботи Національного наукового центру «ІМЕСГ» НААН (с.м.т. Глеваха, Київська обл.).

З 2013 р. призначено директором Інституту олійних культур НААН (м.Запоріжжя). У 2016 р. переобрано на цю посаду.
З жовтня 2021 р. після завершення каденції директора Інституту – головний науковий співробітник Інституту олійних культур НААН.

Основні напрямки наукової діяльності: система адаптивного екофільного керованого землеробства, моделювання технологічних процесів взаємодії робочих органів з оброблюваним середовищем, „агро-техно-інформаційно-екологічно-економічна система” функціонування сільськогосподарського виробництва.

Особисте наукове досягнення – розробка нового наукового напряму «біоресурсна інженерія».

За результатами наукових досліджень опубліковано понад 300 наукових праць (з них 11 Scopus), видано 7 монографій (на російській, українській і польській мовах), 49 наукових робіт і 2-і монографії видано за кордоном, отримано 31 патент та авторських свідоцтв.

Підготував 1 доктора наук та 10 кандидатів технічних наук.

Був членом спеціалізованих вчених рад з захисту докторських та кандидатських дисертацій Кіровоградського національного технічного університету, ННЦ «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» НААН, Таврійської державної агротехнічної академії і Вінницького державного аграрного університету за спеціальністю 05.05.11 – машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва.

Багато років є членом редакційних колегій журналу «Техніка і технології в АПК» та наукового збірнику «Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України» УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого.

Був членом редакційної колегії журналу «Technika rolnicza ogrodnicza leśna» / Agricultural, Horticultural and Forest Engineering (Przemusłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poland).

3 2014 р є головним редактором «Науково-технічного бюлетеню Інституту олійних культур НААН», а з 2021 р. – член редакційної колегії наукового журналу «Тваринництво Степу України».

На протязі багатьох років (2003-2008 рр. та 2010-2020 рр.) був членом експертної ради ВАК України з галузевого машинобудування (з 2011 р. – Експертна рада з машинознавства та машинобудування МОНмолодьспорту України).

Був експертом від України в роботі програмного комітету «Горизонт 2020» – Food Security, Sustainable Agriculture and Forestry, Marine, Maritime and Inland Water.

Член Експертної групи ЕГ-05 з оцінювання ефективності діяльності наукових установ з науковим напрямом аграрних та сільськогосподарських наук (наказ МОН України №524 від 19.04.2019 р.).

Член Наукової ради Міністерства освіти і науки України (секція 22 «Аграрні науки та
ветеринарія», з 2023 р.).

26 років присвятив науково-педагогічній роботі у вищих навчальних закладах IV рівня акредитації. Викладав аспірантам, магістрам та студентам Таврійського державного агротехнологічного університету курси «Сільськогосподарські і меліоративні машини» (теоретичний курс), «Основи механізації і автоматизації сільськогосподарського виробництва», «Дослідження технологічних процесів і систем машин», «Математичне моделювання технологічних процесів у сільському господарстві».

Читав лекції у Філії Варшавської політехніки у м. Плоцьк, Вищій школі агробізнесу у м.Ломжа, Варшавському університеті наук про життя (SGGW /Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie /, Польща).

У Запорізькому національному університеті (за сумісництвом) читав курси лекцій з дисциплін «Техноекологія» і «Теорія сталого розвитку» (кафедра загальної й прикладної екології) та читав курси лекцій та проводив заняття з дисциплін «Механізація лісогосподарських робіт» і «Геодезія» (кафедра генетики та рослинних ресурсів).

У Запорізькій державній інженерній академії (за сумісництвом) читав курси «Деталі машин», «Підйомно-транспортні машини», «Динаміка та міцність машин» (кафедра металургійного обладнання).

Нагороджений медалями ВДНГ СРСР, трудовою відзнакою „Знак пошани” Міністерства аграрної політики України, відзнакою ВАК України, відзнаками УААН і НААН України та відзнаками науково-дослідних установ Польщі.

Професор кафедри галузевого машинобудування та агроінженерії Хмельницького національного університету з 2024 р.

Дисципліни:
для бакалаврів:
• Ремонт машин та обладнання
• Технічний сервіс в АПК

для магістрів:
• Надійність технічних систем

Контакти
e-mail:shevchenko9985@gmail.com