Перейти до вмісту

Грант на інженерне програмне забезпечення – ліцензія на використання хмарної САПР Onshape Enterprise

У навчальному процесі Хмельницького національного університету активно використовуються системи автоматизованого проектування та інженерного аналізу, зокрема CAD/CAM/CAE/PDM.

Так, з 2006 року в навчальному процесі факультету інженерії, транспорту та архітектури використовується САПР SOLIDWORKS – при підготовці інженерів-конструкторів машинобудівного профілю. Зокрема, на сьогоднішній день активно використовується САПР SOLIDWORKS 2021/2022 у ряді навчальних дисциплін на кафедрі галузевого машинобудування та агроінженерії, при підготовці студентів спеціальностей 133 «Галузеве машинобудування»  та 208 «Агроінженерія». З 2010 року університет володіє ліцензією на 500 робочих місць SOLIDWORKS та щорічно її оновлює. У 2011 році в університеті створено спеціалізований навчально-науково-виробничий центр «Систем автоматизованого проєктування», в якому проводиться навчання та підготовка до складання офіційних сертифікаційних екзаменів SOLIDWORKS як базового, так і професійного рівнів, а також курси підвищення кваліфікації для працівників машинобудівних підприємств України.

В червні 2021 року, в результаті домовленостей з компанією PTC ONSHAPE (США), за підтримки авторизованого представника в Україні – компанії «Інтерсед Україна» (http://intersed.kiev.ua), університет отримав ліцензію на використання хмарної САПР ONSHAPE, що представляє собою систему комп’ютерного моделювання (CAD), що працює як хмарний сервіс і дозволяє створювати 3D-моделі деталей машин та зборок, використовуючи хмарні потужності. Така можливість має особливе значення в умовах дистанційного навчання, оскільки дозволяє студентам використовувати домашні комп’ютери та планшети, які можуть при цьому мати порівняно невелику потужність – ONSHAPE працює як сторінка в звичайному інтернет-браузері та використовує потужності сервера.

В результаті переговорів, які проводив з представниками ONSHAPE директор навчально-наукового центру «Системи автоматизованого проєктування», проф. кафедри галузевого машинобудування та агроінженерії Харжевський В.О., ліцензія на ONSHAPE для нашого університету (500 робочих місць) була продовжена у вигляді грантової програми до червня 2022 року, в тому числі нам безкоштовно було виділено хмарні потужності та сервер для зберігання студентських робіт. Зазначимо, що комерційна вартість наданого гранту становить більше 80 тис. грн.

Отже,наданий нам грант дозволить студентам та викладачам університету використовувати хмарні САПР-технології в навчальному процесі, який організований в рамках різних предметів на факультеті інженерії транспорту та архітектури, та,зокрема, на кафедрі галузевого машинобудування та агроінженерії.

ONSHAPE – єдина платформа для розробки продуктів «програмне забезпечення як послуга» (SaaS – Software as a Service), яка поєднує в собі CAD, вбудоване керування даними, інструменти для спільної роботи в реальному часі і бізнес-аналітику.

Переваги використання ONSHAPE:

– робота практично з будь-якого пристрою та місця;

– зменшення витрат на дорогі робочі станції, потужні сервери, мережеве забезпечення, системне та офісне програмне забезпечення;

– спільне проектування різними користувачами системи деталей і складальних одиниць, для чого в «звичайних» САПР використовується окрема PDM-система (Product Data Management);

– створення користувальницьких функцій (надбудов/макросів) за допомогою FeatureScript.

Більш детальна інформація щодо функціоналу ONSHAPE є також на офіційному сайті https://www.onshape.com, а також на сайті авторизованого представника в Україні – компанії «Інтерсед Україна»: https://intersed-saas.com.ua/onshape.

Для роботи наших студентів та викладачів у системі ONSHAPE, нам було виділено сервер http://khnu.onshape.com. Початкове вікно користувача ONSHAPE:

Приклади моделей зборок, виконаних в ONSHAPE:

При необхідності використання САПР в навчальному процесі, зокрема для студентів спеціальностей 131 «Прикладна механіка» та 208 «Агроінженерія», в рамках виконання курсового проекту з курсу «Деталі машин» при складанні 3D-моделі редуктора (відповідно до варіанту завдання), пропонується використовувати на вибір: САПР SOLIDWORKS або САПР ONSHAPE.

Зазначимо також, що для студентів та викладачів університету є можливість отримати також ліцензійну версію SOLIDWORKS 2021/2022 (дистрибутив та ліцензійний ключ). Для отримання ліцензійної версії SOLIDWORKS, а також з питань реєстрації на нашому університетському сервері ONSHAPE – звертатись до професора кафедри галузевого машинобудування та агроінженерії, д.т.н. Харжевського В.О. (kharzhevskyi@khmnu.edu.ua). Для реєстрації потрібно також попередньо зареєструвати адресу корпоративної пошти в домені @khmnu.edu.ua (див. «Реєстрація пошти» на основній сторінці університету – http://khnu.km.ua).

Директор центру САПР д.т.н., проф. Харжевський В.О.