Перейти до вмісту

Співпраця з групою компаній «Vitagro» у проведенні лабораторно-практичного заняття «Будова та основні технологічні налаштування зернозбиральних комбайнів»

Одне з найтриваліших лабораторно-практичних занять проведених студентам в ПП «АГРАРНА КОМПАНІЯ 2004» було присвячено вивченню будови та основних налаштувань зернозбиральних комбайнів. Цього разу студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» Хмельницького національного університету разом з викладачами кафедри завітали до кластеру «Хмельницький» компанії, а саме підрозділу, що розташовується в селі Сутківці Хмельницького району Хмельницької області. ПП «АГРАРНА КОМПАНІЯ 2004» входить до складу ГК «VITAGRO», компанії, яка завжди запроваджує та розвиває різноманітні соціальні проекти та активно підтримує освіту  в Україні.

Лабораторно-практичне заняття розпочалось з вивчення будови та основних налаштувань жниварки John Deere та зернозбирального комбайна Claas Lexion. Зернозбиральна машина працювала на збиранні сої біля села Сутківці.   Головним спікером заняття став інженер з експлуатації кластеру «Хмельницький» – Гонтар Сергій Анатолійович. Розпочали з основних характеристик та налаштувань жниварки John Deere для збирання сої. Сергій Анатолійович, не лише буквально в деталях окреслив будову жниварки, але і розповів про переваги використання приставки  Flex до зернової жниварки під час збирання сої. Flex – це спеціальне  пристосування, яке монтується на зернову жниварку комбайна і призначене для найбільш продуктивного збору врожаю бобових культур. Так як бобові мають стелисте стебло і зрілі стручки, що знаходяться вкрай близько до землі, то необхідно обладнання яке максимально точно повторює при роботі форму поверхні поля на мінімальній від неї відстані.

Мала висота зрізу дозволяє значно знизити масові втрати при збиранні бобів, майже на чверть збільшуючи сумарну врожайність, близько двохсот-трьохсот додаткових кілограмів з гектара. Особливо актуально це на полях з великими і частими нерівностями або горбистостями, так як особлива конструкція забезпечує максимально низький зріз. Жниварка для збирання сої рухається на черевиках в нижній частині корпусу, які закріплені ресорним з’єднанням для поліпшеного копіювання поверхонь як в поперечній, так і в поздовжній пощинах. Найбільш сучасні моделі за рахунок плаваючого бруса можуть досягати висоти зрізу 2 см. Ріжучий апарат прогинається на ± 100 міліметрів, що гарантує найбільш якісний зріз всіх дозрілих бобів.

Далі, детально вивчили будову зернозбирального комбайна Claas Lexion 580 та ознайомилися з основним налаштуваннями його для збирання сої, а саме налаштуваннями молотарки (барабана) та очисної системи зернозбиральної машини.

Зернозбиральні комбайни Claas одні з найпопулярніших в Україні. Характеризуються надійністю, простотою технічного обслуговування та відносно невеликою ціною на нові машини.

Далі, вже перемістившись на поля біля села Гвардійське  підприємства, де тривав збір кукурудзи на зерно, студенти познайомились з будовою та освоїли основні налаштування жниварок для збирання кукурудзи, а також основними налаштуваннями зернозбиральних комбайнів  для збирання цієї культури.

Лабораторно-практичне заняття розпочав агроном кластеру «Хмельницький» – Шматлай Василь Миколайович, який розповів про основні агрономічні аспекти вирощування кукурудзи на зерно. Далі, ініціативну перехопив Дячук Євген Олексійович, інженер з експлуатації підприємства – який надав студентам ґрунтовну характеристику, окреслив будову та розповів про тонкощі експлуатації жниварок для збирання кукурудзи –  Capello. Євген Олексійович, відзначив високу технологічність цих жниварок, жниварок – які з кожним роком змінюються та удосконалюються. Зокрема модель Quasar забезпечує на полях кращий результат, порівняно з аналогами,  досить універсальна – так як  агрегатуються з будь-яким комбайном та може бути легко та швидко переобладнана для збирання соняшника.

Жниварка Capello – перша жниварка з інтегрованим стеблоподрібнювачем.  Конструкція горизонтального стеблеподрібнювача, перекриває вальці по всій довжині, що є індивідуальністю даних жаток. Подрібнювач інтегрований в редуктор і є цілісним механізмом, що гарантує високу якість подрібнення при низьких енерговитратах.

Далі, Євген Олексійович розповів студентам про основні налаштування зернозбирального комбайна John Deere T660 для збирання кукурудзи, з яким агрегатувалась жниварка  Capello Quasar.

Детально будову зернозбирального комбайна  John Deere T660  та його основні експлуатаційні характеристики студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» Хмельницького національного університету почерпнули вже в селі Соломна Хмельницького району Хмельницької області, де ці машини працювали на збиранні соняхів на зерно.

Знайомство зі зернозбиральною машиною, студенти розпочали разом з інженером з експлуатації – Гонтарем Сергієм Анатолійовичем з вивчення органів управління.

Далі перейшли безпосередньо до вивчення будови молотарки та очисної системи комбайна, а також основних технологічних налаштувань для збирання соняшнику.

 

Не оминули увагою студенти і жниварку для збирання соняшнику ZAFFRANI 740N, яка агрегатувалась зі зернозбиральним комбайном John Deere T660. Це спеціалізована жниварка для збирання соняшнику, яка адаптована виключно для роботи зі зернозбиральними машинами  John Deere та Claas. Жниварка ZAFFRANI 740N, розроблена спеціально для збирання соняшнику, тому максимально оптимізує експлуатаційні характеристики комбайна. Конструктивні характеристики жниварки, дають можливість збирати соняшник незалежно від напряму посіву.

Згодом до заняття доєднався головний агроном кластеру «Центральний» – Радомський Олександр Васильович, який розповів студентам про особливості вирощування соняшнику на зерно, а також разом з агрономом Лабазюком Сергієм Петрович,  провели лабораторне заняття з визначення вологості зерна соняшнику за допомогою вологомірів двох різних конфігурацій.

Далі, розташувавшись по двоє в кабіні комбайну, під наглядом комбайнера-механізатора студенти спробували себе у водінні зернозбирального комбайна John Deere під час збирання соняшнику.

На полі студенти також познайомилися і з будовою бункера-перевантажувача, та безпосередньо від фахівців підприємства отримали інформацію про необхідність його використання.

Вже по завершенню робочого дня, студенти та викладачі мали можливість поспілкуватися безпосередньо з комбайнерами-механізаторами, які розповіли студентам про тонкощі експлуатації комбайнів John Deere, а також повідали безліч цікавих історій, які виникали безпосередньо в полі.

Важкий, але надзвичайно цікавий видався день, як для студентів так і викладачів. Але завдячуючи надзвичайній щирості, любові до власної справи фахівців ГК «Vitagro», а головне бажанням поділитися своїми знаннями та досвідом – студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» отримали неоціненний досвід на початку своєї кар’єри – кар’єри агроінженера.

 

         Кандидат технічних наук, завідувач кафедри

галузевого машинобудування та агроінженерії 

Андрій Мартинюк