Перейти до вмісту

Виїздне лабораторно-практичне заняття «Машини для збирання коренебульбоплодів (цукрових буряків)» агроінженерів ХНУ в групі компаній «Vitagro»

Восьме, та останнє в цьому навчальному році лабораторно-практичне заняття з професійно-орієнтованих дисциплін «Сільськогосподарські машини» та «Машиновикористання в рослинництві» відбулося на підприємстві ПП «АГРАРНА КОМПАНІЯ 2004», яка входить до складу ГК «VITAGRO».  ГК «VITAGRO» – це компанія, яка дійсно працює заради добробуту людей, та постійно бере участь у різних соціальних та освітянських проектах, надаючи свою допомогу дитячим будинкам, загальноосвітнім, професійно-технічним та закладам вищої освіти в цілому.

Цього разу, студенти спеціальності 208 «Агроінженерія» Хмельницького національного університету завітали до кластеру «Хмельницький» ПП «АГРАРНОЇ КОМПАНІЇ 2004» на посівних площах якої, на околицях села Сутківці, тривав збір цукрових буряків.

Лабораторно-практичне заняття розпочав інженер з експлуатації машин для збирання цукрових буряків підприємства – Савенко Дмитро Володимирович. Об’єктом вивчення цього разу студентами, став бурякозбиральний комбайн – HOLMER TERRA DOS T3 та буряконавантажувач-очищувач Ropa Mouse. HOLMER TERRA DOS T3 – це один з найнадійніших бурякозбиральних комбайнів.

 

Дмитро Володимирович розпочав з вивчення копірів, механізмів зрізання та подрібнення гички та самих копачів комбайна. Розглянули не лише будову цих механізмів, але і основні їх налаштування.

 

 

 

Далі в деталях розглянули будову очисної системи комбайна, яка складається з поперечних очисних валків, на які цукрові буряки потрапляють відразу після викопування, двох очисних турбін та очисного елеватора. Загальна довжина очисної системи бурякозбирального комбайна HOLMER TERRA DOS T3 складає біля 12 м.

 

 

Розглянули також будову шасі комбайна, яке під час копання забезпечує так званий «крабовий хід» бурякозбирального комбайна для зменшення тиску на грунт, а також оглянули 480-ти сильний двигун MAN та гідростатичну трансмісію.

 

 

Далі розглянули будову та основні налаштування буряконавантажувача-очищувача Ropa Mouse.  Ropa Mouse – це самохідна машина, яка забезпечує високу продуктивність – до 250 тонн за годину основного часу. Автомобіль типу КамАЗ-55102 з причепом ГКБ-8352 завантажується за 5-6 хв. Одночасно з навантаженням відбувається очищення коренеплодів від землі і рослинних решток, чим значною мірою поліпшується якість продукції і зменшується відсоток забруднення при здаванні на цукровому заводі.

Основними робочими органами очищувача-навантажувача є приймальний стіл із транспортно-очисними вальцями, пристрій для підбирання залишків кагату, приймальний і перевантажувальний транспортери. У навантажувачі Ropa Mouse для захвату буряків із кагату використовують прямі приймальні столи з рухомою середньою та двома боковими частинами. Середня рухома частина приймального стола – потужний розподілювач кагату із ексцентриковим приводом – розподіляє потік буряків на дві частини і значно полегшує просування навантажувача у кагат, що призводить до зниження витрати палива.

Навантажувач ROPA Maus у серійному виконанні обладнано відеокамерою для відстеження глибини роботи приймальних вальців, яка розташовується під рухомим розподільником кагату та передає кольоровий сигнал на дисплей у кабіні механізатора. Глибина ведення приймального стола регулюється безступінчасто із кабіни оператора. Потужна приймальна система навантажувачів ROPA Maus має робочу ширину 10,2 м і складається із 18 транспортувальних і очищувальних вальців, що забезпечує ефективне відокремлення землі та рослинних решток. Для подовження строку служби робочі вальці у серійному варіанті покриті надтвердим вольфрам-карбідовим шаром.

У навантажувачі використовується концепція подвійного шляху очищення буряків по приймальному столу. Приймальний валець, що працює на глибині до 7 см у землі, м’якими поліуретановими захватами піднімає коренеплоди і подає їх на транспортувальні вальці. Потім вони спочатку рухаються до зовнішніх стінок агрегату. Наступна група вальців обертаються у зворотному напрямку, транспортуючи корені до центрального приймального транспортера. Подвійний шлях, який проходять цукрові корені, дає можливість ефективно та якісно очищати від будь-якого ступеня їх забруднення та рівномірно розподіляти очищену землю по всій ширині захвату.

Кожна група вальців має окремий гідравлічний привід, що дає змогу індивідуально адаптувати швидкість та інтенсивність обертання робочих органів залежно від потреби.

Автоматичний реверс під час блокування вальців чужорідними предметами дає можливість уникнути серйозних пошкоджень. Система водного очищення робочих вальців також зменшує загрозу механічного зносу вальців. В конструкції цих очищувачів-навантажувачів передбачене в якості додаткової опції встановлення блоку доочищення із 8 вальців, наявність якого дає можливість оператору регулювати ступінь інтенсивності доочищення коренів.

 

Досить цікаве та інформаційно-насичене провів заняття Савенко Дмитро Володимирович, який з любов’ю до землі та  своєї справи надав досить корисну та цінну інформацію щодо будови, технічних налаштувань та експлуатації бурякозбиральної техніки. Окрему подяку хотілося б висловити Віталію Брусці – головному інженеру кластеру «Хмельницький» підприємства ПП «АГРАРНОЇ КОМПАНІЇ 2004», за гарну організацію заняття, а також на завершення циклу занять, ще раз висловити подяку керівництву ГК «Vitagro» – генеральному директору Лабазюку Петру Петровичу, керівнику інженерної служби  Чайківському Михайлу Людвиговичу та висококваліфікованим фахівцям ГК «Vitagro», які передали свій безцінний досвід майбутнім агроінженерам.

 

 

Кандидат технічних наук, завідувач кафедри

галузевого машинобудування та агроінженерії 

Андрій Мартинюк