У сучасному світі інноваційні технології проникають у різні сфери життєдіяльності людини. Електромобіль, гіроскутер, квадрокоптер – це вже речі які доступні майже кожному. Сучасні інноваційні наукові розробки активно впроваджуються і в галузі сільського господарства. Нові комбайни і трактори з GPS і GIS технологіями, «точне землеробство», та гідропоніка як технологія стали доступними сучасному фермеру.
Але що таке гідропоніка? Гідропоніка – це технологія вирощування рослин на штучних середовищах без застосування ґрунту. При вирощуванні таким способом, рослина отримує поживні речовини не з ґрунту, а з волого-повітряної чи твердої, але пористої суміші, що сприяє “диханню” коріння і потребує частого поливу відповідним розчином. Застосування гідропонічної технології дає можливість фермеру отримати за короткий термін, на невеликій площі, більш високі врожаї городини та винограду, ніж при традиційному землеробстві, при цьому ще й і заощаджуючи час і ресурси.
Вирощувати рослини гідропонним способом розпочали ще в стародавньому світі. Висячі сади у Вавилоні, “плаваючі сади” ацтеків – перші спроби застосування безґрунтового вирощування рослин. Ацтеки будували плоти з очерету і обкладали їх мулом з дна озера, вирощуючи таким чином плодові дерева та овочеві культури.
Перед тим, як з’явилась гідропоніка вже як наука, вчені дослідили, як живиться рослина. Виявилось, що грунт сам по собі не є обов’язковою умовою росту рослин, а служить лише підтримкою і «ємністю» для мінеральних речовин, необхідних для росту рослин. В ґрунті велику роль відіграють мінеральні речовини, що містяться в ньому, і кисень. Тому були і зроблені перші спроби вирощування рослин у воді ще у XIX столітті. Під час експериментального вирощування різноманітних рослин у воді було визначено, які поживні елементи засвоює із середовища коренева система рослини. Для нормального росту і розвитку рослині необхідні в першу чергу мінерали. Калій сприяє інтенсивному росту рослин. Завдяки кальцію формується коренева система. Магній і залізо беруть участь у синтезі хлорофілу, а сірка і фосфор потрібні для утворення ядра і протоплазми.
Сьогодні гідропоніка це вже не тільки наука, а одна із прогресивних технологій вирощування рослин як в сільській, так і міській (сіті-фермерство) місцевостях. Багато фермерів вирощують рідкісні екзотичні рослини, красиві квіти, фрукти, овочі і смачну зелень до столу користуючись цією технологією. Завдяки можливості контролювання рівня pH (кислотності), балансу поживних речовин в розчині, рослина, миттєво і без зусиль, отримуючи всі компоненти, які їй необхідні для всього життєвого циклу, розпочинаючи від стадії розсади, вегетації, цвітіння і до плодоношення розпочинає активно розвиватись. Але яким чином контролюється кислотність і яким чином поживний розчин подається до кореневої системи рослини? Оглянувши методи подачі живильного розчину до кореневої системи рослини та методи контролю параметрів вирощування (кислотність, температура, концентрація поживних речовин тощо), в гідропоніці виділяють шість основних типів гідропонних систем: система глибоководних культур, капілярна система, система періодичного занурення, система живильного шару, система крапельного поливу, система аєро-гідропоніки.
На рисунках нижче можна спостерігати виноград, вирощений в гідропонному субстраті з використанням крапельного поливу і полуницю, вирощену в аєро-гідропонній установці AeroFlo, французької компанії General Hydroponics Europe (GHE).
Які ж переваги гідропоніки перед звичайним, класичним методом вирощування рослин на відкритих ділянках?
По-перше – рослина отримує всі необхідні для її повноцінного росту поживні речовини.
По-друге – відсутнє поняття посухи.
По-третє – при вирощуванні рослин гідропонічним способом непотрібні пестициди.
По-четверте – простий процес пересаджування рослини.
Сьогодні, за допомогою гідропонічних технологій можливо вирощувати вже більшість рослин, які вирощують класичним насіннєвим, або розсадним способами. Правильний вибір гідропонічної системи вирощування дозволить не тільки заощадити витратні матеріали, але і швидко повернути інвестовані кошти в майбутньому з продажу овочів, ягід і зелені.
Сьогодні, системи для гідропонічних технологій випускаються багатьма виробниками з різних країн світу. Безперечним лідером галузі є французька компанія GHE. Компанія випускає обладнання яке автоматично контролює температуру поживного розчину, кислотність, насиченість розчину повітрям, системи доосвітлення, поливу, підігріву субстрату та вентиляції. Усі ці системи та обладнання потребують кваліфікованих кадрів для їх налаштування та ремонту. Обладнання для гідропонічних систем, а також особливості його проектування вивчають в одному із спеціалізованих курсів студенти спеціальності «Агроінженерія» в Хмельницькому національному університеті.
Разом з тим, студенти спеціальності “Агроінженерія” вивчають основи курсу “Обладнання підприємств громадського харчування” (ресторани, бари, кафе) з метою переробки вирощеної на основі гідропонічної технології сировини в харчові продукти, і надання комплексу послуг, що включає проживання, харчування, придбання сільскогосподарської продукції тощо.
В програму спеціальності «Агроінженерія» впроваджено також наскрізну комп’ютерну підготовку з можливістю отримування міжнародного сертифікату з основ комп’ютерного моделювання та інженерного аналізу SOLIDWORKS. Сертифікат SOLIDWORKS визнається усіма країнами Європи, а також Канадою і США.
Навчання в Хмельницькому національному університеті можливо поєднувати з навчанням у вузах Польщі за спорідненою спеціальністю (програма «Подвійний диплом»).
На третьому – четвертому курсах студенти мають можливість проходити підготовку за програмою офіцерів запасу.
Після закінчення четвертого курсу студенти, при бажанні, додатково опановують другу вищу освіту за будь-якою спеціальністю, що є в університеті.
Предмети ЗНО, необхідні для вступу на спеціальність «Агроінженерія» в Хмельницькому національному університеті: українська мова і література, історія України, математика або географія.
Білик Ю.М., Мартинюк А.В. (19.05.2017р.)